Немате ставки во вашата кошничка.
Затвори
Filters
Пребарување
RSS

Блог

Летни обувки и како да ги комбинирате!

Сите љубителки на модата имаат една слаба точка: Чевлите. Тие се нашиот омилен аксесоар, и покрај нивната примарна функција, тие ја комплетираат секоја наша комбинација.

Отворени или затворени, со потпетица или без, особено за оваа сезона има многу видови на чевли од кои може да избереме. За да ви помогнеме во тоа, ги избравме овие 4 обувки за сечиј стил, и ги комбиниравме со парчиња од нашите брендови за тотален тренди изглед.

Шик сандали

Оваа сезона ќе доминираат чевлите со четвртаст врв, и блок потпетица. Покрај тоа, проѕирните елементи се голем хит во урбаната мода, особено во комбинација со кожни елементи. Овие сандали од Marella се спој на сите тренди стилови и воедно одличен избор за секоја шик дама која сака да изгледа одлично ни и да се чувствува комфорно. Ги комбиниравме со овој прекрасен деним фустан исто така од Marella, за секојдневен беспрекорен изглед.

Кендал Џенер и Liu Jo: Born In 1995

Познатиот италијански бренд Liu Jo ги изненади сите кога ја објави најновата соработка. За нивната јубилејна кампања за 25 години постоење, заштитно лице е прекрасната Кендал Џенер, која исто како Liu Jo е родена во 1995.

Брендот Liu Jo е препознатлив по нивните фармерки и други деним артикли, кои исто така и се омилени на Кендал за секојдневен изглед. Но, исто како Кендал, и Liu Jo има парчиња за модерен и гламурозен изглед за сите кои сакаат да бидат впечатливи во секоја прилика.

Следете го тагот #bornin1995 за да бидете во тек со новитетите во кампањата, а за да ги видите новите парчиња од пролетната колекција посетете го продажниот салон на Liu Jo во Ramstore Mall, Magnetik Gallery во Skopje City Mall и онлајн на нашата е-продавница. Ве очекуваме!

Излезете од изолација со стил: Must-have комбинација од Marella

Експертите велат дека за да го подобриме нашето расположение, дури и дома можеме да се облекуваме убаво. Но, ајде да бидеме искрени: сите едвај чекаме да излеземе од дома. И додека сме на таа тема, на сите ни е смачено од тоа како изгледаме во лежерна облека и тоа што немаме вистинска причина да се облечеме како вистинските дами кои што сме.

Сепак, се наближува денот кога сите ќе излеземе од нашите домови, и повторно ќе имаме причина да бидеме во нашето најдобро светло. На тој многу очекуван ден, сакаме навистина да се чувствуваме слободни и свои, и нашиот изглед да го рефлектира токму тоа. Оваа пролетна комбинација од Marella ќе ви помогне да ја почувствувате вистинската свежина на животот и ќе ги потсети сите за тоа дека вие сте вистинска модна икона.

1. Нешто весело

Секоја добра комбинација започнува од едно моќно модно парче околу кое ќе го изградиме целиот изглед. Во овој случај го избравле овој прекрасен фустан од Marella за доза весела пролетна енергија во нашиот изглед.

2. Минимален комплимент

Лелеавите фустани изгледаат прекрасно особено кога со нив си игра пролетното ветре, но сепак им недостасува малку форма. Истакне те ја вашата половина со еден минимален стиски колан од Marella во бела или кафена боја.

3. Тонална симфонија

Откако ќе го истакнете вашиот струк, следниот чекор е да ги истакнете вашите нозе. Високите потпетици се идеален начин да го направиме тоа, но тоа не значи дека треба да се чувствуваме некомфорно додека се движиме во текот на денот. Идеалното решение се чевлите со широка потпетица, како овие прекрасни бели сандали од Marella со елементи кои ќе одговараат со вашиот колан (без разлика на тоa кој сте го избрале).

4. Впечатлив додаток

Ниту една модна комбинација не е комплетна без впечатлива и уникатна чанта. Оваа чанта од новата колекција на Marella е таква што комплетно се трансформира, и може да ја носите со сите ваши омилени пролени комбинации. За нашата комбинација идеално одговара нејзиното руво со бел додаток.

5. Идеалниот крај

Финишот на секоја комбинација е парчето кое воедно може да ја направи или расипе вашата комбинација. За оваа, но и за сите пролетни комбинации, најсоодветен додаток е кремавиот мантил - парче кое секоја современа жена треба да го има. Затоа, доколку сѐ уште немате кремав мантил, овој уникатен кремав мантил од Marella е точно тоа што ви треба.

3 чанти кои секоја дама треба да ги има

Најдобрата пријателна на секоја дама е нејзината чанта. Додека мажите сонуваат за брзи и луксузни коли, ние мислиме на прекрасни и впечатливи чанти. Но кога се работи за практичноста, секоја дама треба да има барем по 1 чанта во следните 3 стилови. Без нив, таа не може да биде комплетна.

 1. Голема секојдневна чанта

  На секоја дама и треба барем една голема чанта на која секогаш може да смета. За на работа или состанок, ова чанта има простор за сѐ што ни е потребно. Од нашиот лаптоп, до тефтер и несесер, кога сме со неа навистина чувствуваме дека сме подготвени на сѐ.


  Кога купувате голема секојдневна чанта, внимавајте 2 работи: нејзината боја и квалитет. Изберете боја која ќе одговара со вашиот секојдневен стил, и не се плашете да потрошите малку повеќе - таа треба да ви служи долги години.
  2. Мала забавна чанта


  Одењето на ручек со пријателките за време на викенд е прилика да се опуштиме. Се што треба да носиме со нас се нашиот паричник, телефон, клуч и кармин. Затоа може да ја оставиме големата тешка чанта. За сите овие прилики, потребна ни е мала, слатка, забавна и уникатна чанта.

  Условот за бирање на ваква чанта е единствено да ги собира најесенцијалните работи. Таа треба да биде нешто што ќе не радува, и нешто што ќе остави впечаток за нас како личност. Оваа пролет доминираат веселите бои и багет стилот на мали чанти, но и белите модни додатоци се дефинитивно во тренд.
  3. Вечерна чанта


  Овој тип на чанта е најчесто заборавен, се додека не повика некоја посебна прилика. Кога сме поканети на вечера со пријателите, забава од работа или некоја свечена пригода, а немаме ваква чанта, почнуваме да паничиме. Гледаме што може да се купи веднаш, и притоа најчесто не сме среќни со нашиот избор. Целиот тој стрес може да го избегнеме ако сме подготвени, и имаме барем една вечерна чанта која ја обожаваме.

  Правилата за бирање на ваква чанта се малку построги. Таа дефинитивно треба да биде малку посвечена, но тоа може да биде и некој минимален детаљ. Нејзината боја може, но и не мора да биде црна, затоа што особено со нашиот омилен црн фустан, најдобро оди чанта во некоја друга боја. Најдобар начин да изберете вечерна чанта е да ги погледнете вашите омилени вечерни обувки, и да купите чанта која ги комплeментира нив.  Овие три чанти се есенцијални, но за оние кои веќе ги имаат, не се доволно. Ранчиња, чанти со колан и уникатни чанти кои се трансформираат… изборот е преголем. За повеќе чанти и други уникатни додатоци од брендови како Marella, Pinko и Carpisa, посетете го magnetik.skopje/shop и уживајте во шопингот од комфорот на вашиот дом!

Weekend Max Mara во соработка со Габриела Пескучи за специјалната колекцијата ON SET!

Габриела Пескучи е позната како костимографот на “The Borgias”, серијалот кој не враќа во времето на ренесансата преку прекрасните сцени и секако, облеката дизајнирана од Габриела. Но, најпознатата креација на Габриела за која таа доби оскар за костимографија, е за прекрасниот фустан на актерка Винона Рајдер во филмот “The Age of Innocence” на Мартин Скорсезе.

Можеби ќе се зачудите дека нејзината првична реакција на соработка со Weekend Max Mara била со негодување, затоа што таа никогаш не помислила дека ќе дизајнира нешто за модната сцена. Габриела признава дека соработката и претставувала голем предизвик, но и огромна чест.

Оваа специјална колекција, вели таа, ја посветува на нејзината љубов кон морето. И покрај тоа што модната сцена не е е вообичаената сцена на која Габриела е твори, сметаме дека нејзините креации се апсолутно извонредни. Всушност, како што ги оценија критичарите, тие се вистинска уметност.

ON SET колекцијата сега е достапна и на нашата онлајн продавница. Кликнете тука за да бидете пренасочени, или на сликите прикажани подолу.

Колекцијата комбинира многу детали со школки, нежни тонови и контраст со црната и црвената боја. Кроевите се инспирирани од стиловите во минатото, но со голема доза на современ стил. Сосема во чекор со трендовите од минатите децении се вратија во мода во 2020. Очигледен е пресретот на креативната генијалност на Габриела, и искуството на Max Mara како лидер на модната сцена.

Пуфкастите ракави на блузите и широките здолништата, со материјали како плетена органза, се многу уникатна комбинација. Габирела, чиј најнов проект е серијата “Domina”, приказна за сопругата на Римскиот Император Аугустис и животот во Антички Рим, вели дека и покрај тоа што и било забавно, таа не би креирала сопствена модна линија. Дали тоа значи дека оваа колекција е нејзината прва и последна комерцијална соработка? Таа вели дека дизајнирањето облека за современиот свет бара поинакви вештини, и дека тоа им го препушта на модните креаторите.

Уште нешто специфично за колекцијата ON SET e тоа колку внимание е посветено на сите детали. Деталите на тантела во форма на школки на белите памучни парчиња се изработени со помош на ласер. Сигурни сме дека Габиела е навикната на многу внимание на деталите во нејзината секојдневна работа, но сепак сме воодушевени од прецизноста присутна во секое парче од колекција ON SET.

Габриела Пескучи е последната креаторка со која брендот Weekend Max Mara соработување во последните неколку години. Фокусот на соработките е сплотување на уметноста од различни сфери заедно со современата мода, и тоа успешно го направија и во колекцијата со архитектот за внатрешен дизајн Антони Барата, уметникот Ричард Саја и со креаторката на стаклени фигури Ритс Мишима.

Брендот Weekend Max Mara и самиот започнал како колекција на Max Mara, наменета за секојдневни активности и релаксиран стил. Од кога се осамостојува како бренд вклучува колекции за сите пригоди, и како најпрепознатлив мотив може да ги издвоиме Pasticcino чантите. Погледнете ја подолу Pasticcino чантата дел дизајнирана од Габриела ексклузивно за колекцијата ON SET.

Блог архива
banner